Sve veće cijene goriva izazivaju nezadovoljstvo vozača, a taj bijes sve češće završava na radnicima benzinskih pumpi. Kritike na račun velikih naftnih kompanija zbog naglog poskupljenja, koje je uslijedilo nakon eskalacije sukoba u Iranu, ne jenjavaju. Herbert Rabl, glasnogovornik Udruženja interesnih skupina benzinskih pumpi (TIV), oštro je poručio da ovakva situacija podsjeća na “grabežljivi kapitalizam iz 19. stoljeća” te da nema veze s načelima socijalnog tržišnog gospodarstva.
Optužbe za umjetno podizanje cijena
Iz udruženja tvrde kako su naftni koncerni sirovu naftu kupili i preradili po znatno nižim cijenama, dok se gorivo koje se već nalazi u spremnicima na pumpama sada prodaje po znatno višim iznosima.
Zakupci benzinskih pumpi ističu da oni nemaju nikakav utjecaj na formiranje cijena, jer ih određuju isključivo velike naftne kompanije. Ipak, upravo se radnici na blagajnama suočavaju s nezadovoljstvom vozača, koji sve češće verbalno napadaju osoblje.
Osim toga, vlasnici pumpi primjećuju i pad prometa u trgovinama unutar benzinskih postaja. Ljuti vozači često natoče gorivo i odmah odlaze, bez kupovine u trgovini, iako upravo prodaja u trgovini čini oko 60 posto ukupnog prihoda benzinskih pumpi.
Najavljena istraga, ali sumnje ostaju
Njemački savezni ministar financija Lars Klingbeil izjavio je da se ovakva “pljačka potrošača” mora spriječiti. Ministrica gospodarstva Katherina Reiche najavila je provjeru može li država reagirati kroz zakon o kartelima.
Ipak, brojni stručnjaci skeptični su prema mogućim sankcijama. Smatraju da Savezni ured za kartelsku kontrolu ima ograničene ovlasti te da, iako su cijene visoke, trenutno još uvijek ne prelaze zakonski prag za optužbe za lihvarenje.
Poljoprivrednici upozoravaju na posljedice
Rast cijena goriva posebno pogađa poljoprivrednike. Predsjednik udruženja poljoprivrednika Joachim Rukwied upozorava da su ovakvi skokovi cijena u vrijeme proljetne sjetve izuzetno problematični.
Kako navodi, poljoprivreda teško može izdržati ovakve troškove dizela i gnojiva, a ako se trend nastavi, poskupljenje hrane moglo bi biti neizbježno.

