Sve veći broj državljana zemalja Europske unije razmišlja o odlasku iz Njemačke zbog visokih troškova života, problema s integracijom i osjećaja diskriminacije. O tome je izvijestila poljska televizija TVP World, pozivajući se na istraživanje koje je naručila savezna povjerenica za migracije, izbjeglice i integraciju Natalie Pawlik.
Prema rezultatima studije, prvi put u posljednjih 15 godina zabilježeno je da više građana EU napušta Njemačku nego što ih dolazi živjeti i raditi u tu zemlju.
Istraživanje pokazuje da čak 35 posto ispitanih razmišlja o odlasku iz Njemačke, dok je 13 posto već poduzelo konkretne korake kako bi se preselilo u drugu državu.
Najveći razlog za takvu odluku su visoki troškovi stanovanja, koje je navelo 42 posto ispitanika. Dodatnih 36 posto kao problem ističe općenito visoke životne troškove.
Osim financijskih razloga, mnogi navode i poteškoće u integraciji. Gotovo 39 posto ispitanika smatra da se nisu u potpunosti uklopili u njemačko društvo, dok je između 15 i 28 posto reklo da su se susreli s različitim oblicima diskriminacije.
Kao dodatni izazovi spominju se i jezične barijere te poteškoće u priznavanju stručnih kvalifikacija, što mnogim radnicima iz EU otežava profesionalni napredak u Njemačkoj.

