Nova pravila u Njemačkoj mogla bi značajno promijeniti odnos između podstanara i vlasnika nekretnina, posebno kada su u pitanju računi za grijanje i dodatni troškovi stanovanja.
Njemačka vlada postigla je dogovor o novom Zakonu o modernizaciji zgrada, poznatom kao GMG, kojim se planira potpuno ukidanje dosadašnjeg kontroverznog zakona o grijanju bivše administracije. Najveća promjena odnosi se na takozvano pravilo 50/50, koje bi trebalo rasteretiti milione podstanara širom zemlje.
Prema novim pravilima, vlasnici stanova koji se odluče za ugradnju sistema grijanja na plin ili lož ulje više neće moći kompletan dodatni trošak prebacivati na stanare. Država planira zakonski obavezati vlasnike da snose 50 posto određenih dodatnih troškova povezanih s fosilnim energentima.
Šta tačno ulazi u podjelu troškova?
Mjera se odnosi na nekoliko stavki koje su posljednjih godina značajno povećavale režije u Njemačkoj. Među njima su porezi i naknade za emisiju CO2, mrežne naknade za korištenje plinske infrastrukture, kao i dodatni troškovi povezani s korištenjem bioplina i ekoloških goriva.
Prema planu njemačke vlade, svi ti troškovi morat će biti jasno i odvojeno prikazani na godišnjem obračunu režija, poznatom kao Nebenkostenabrechnung. Cilj je veća transparentnost i zaštita podstanara koji često nemaju nikakav utjecaj na izbor sistema grijanja u zgradi u kojoj žive.
Nova pravila dolaze u trenutku kada Njemačka od 2029. godine planira postepeno povećavati udio ekološki prihvatljivih goriva u sistemima grijanja. Zbog viših cijena energije i rastućih CO2 taksi očekuje se dodatni pritisak na troškove stanovanja.
Podijeljene reakcije u Njemačkoj
Njemački savez stanara, Deutscher Mieterbund, podržao je novi model i ocijenio ga važnim korakom prema pravednijoj raspodjeli troškova. Predsjednica saveza Melanie Weber-Moritz poručila je da će nova pravila natjerati vlasnike da više razmišljaju o ekonomičnijim i ekološki prihvatljivijim rješenjima.
S druge strane, udruženje vlasnika nekretnina Haus & Grund oštro kritikuje prijedlog. Predsjednik organizacije Kai Warnecke smatra da država dio troškova energetske politike prebacuje direktno na vlasnike nekretnina.
Prijedlog zakona uskoro bi trebao biti upućen u Bundestag, a ukoliko bude usvojen, nova pravila mogla bi imati veliki utjecaj na tržište stanovanja u Njemačkoj. Posebno će ih osjetiti ljudi koji žive kao podstanari i već sada izdvajaju veliki dio primanja na kiriju i režije.
Hoće li novo pravilo zaista smanjiti troškove života ili će izazvati dodatni rast kirija, ostaje pitanje o kojem se već vodi velika rasprava širom Njemačke.

