Bundestag je odobrio reformu koja bi trebala rasteretiti zdravstveni sistem i ubrzati pristup terapijama za milione građana. Dio lijekova ubuduće će se moći dobiti i bez odlaska doktoru, ali uz određena ograničenja i dodatne troškove.
Njemački Bundestag usvojio je reformu apotekarskog sistema koja donosi jednu od najvećih promjena u zdravstvu posljednjih godina. Cilj reforme je olakšati pristup terapijama i smanjiti pritisak na ambulante i ordinacije koje se već dugo suočavaju sa manjkom ljekara i velikim brojem pacijenata.
Prema novim pravilima, apoteke će u određenim slučajevima moći izdavati lijekove koji su do sada bili dostupni isključivo uz recept doktora. To se prvenstveno odnosi na hronične pacijente koji već koriste istu terapiju, hitne situacije kada osoba nema važeći recept, te pojedine blaže akutne bolesti.
Šta će se moći dobiti u apoteci?
Njemačko Ministarstvo zdravstva navodi da reforma ne znači potpuno ukidanje kontrole nad lijekovima. Antibiotici sa visokim rizikom, lijekovi koji se često zloupotrebljavaju i terapije koje zahtijevaju strogi medicinski nadzor i dalje ostaju pod režimom klasičnog recepta.
Pacijenti će u mnogim slučajevima lijekove morati sami platiti, a apoteke će imati mogućnost naplate dodatne usluge u iznosu od oko 5 eura. Kao dokaz o ranijoj terapiji koristit će se elektronski zdravstveni karton, prethodni recepti, plan terapije ili podaci iz sistema apoteke.
Reforma dolazi u trenutku kada Njemačka bilježi ozbiljan pad broja apoteka. Prema podacima farmaceutskih organizacija, trenutno radi oko 16.600 apoteka, što je najmanji broj još od 1970-ih godina. Od 2013. godine zatvorena je gotovo svaka peta apoteka.
Apoteke postaju centri dodatnih zdravstvenih usluga
Osim izdavanja lijekova, apoteke će dobiti i proširene zdravstvene usluge. Građanima će biti dostupne vakcinacije protiv određenih bolesti, testiranja na infekcije, mjerenje krvnog pritiska, kontrole dijabetesa i procjene rizika za srčana oboljenja.
Njemačka vlada tvrdi da reforma nije zamišljena kao zamjena za doktore, nego kao način da pacijenti brže dobiju osnovnu pomoć, posebno u manjim mjestima gdje se na termin čeka sedmicama.
S druge strane, dio ljekarskih udruženja upozorava da bi širenje ovlasti apoteka moglo dovesti do pogrešnih procjena i dodatnog rizika za pacijente.
Za ljude koji rade u Njemačkoj, posebno one koji teško dolaze do termina kod doktora zbog smjena ili velikih gužvi, ove promjene mogle bi značiti brži pristup terapiji i manje čekanja u svakodnevnim situacijama.
Šta vi mislite o ovoj reformi? Da li Njemačka modernizuje zdravstveni sistem ili preuzima prevelik rizik? Pišite nam u komentarima.

