Njemačke savezne zemlje putem Bundesrata zatražile su od savezne vlade veće ovlasti u određivanju kratica na registarskim pločicama motornih vozila. Smatraju da bi vozačima trebalo omogućiti veću slobodu kako bi kroz registarske oznake mogli izraziti povezanost sa svojim gradom ili regijom.
Ministar gospodarstva i prometa savezne zemlje Hessen, Kaweh Mansoori, istaknuo je da registarske oznake za mnoge građane imaju i simboličnu vrijednost.
“Za mnoge ljude registracija nije samo kombinacija slova i brojeva. Ona predstavlja povezanost s gradom ili regijom koju smatraju svojim domom”, naglasio je Mansoori.
Bundesrat, koji predstavlja savezne zemlje u njemačkom parlamentarnom sustavu, zbog toga je predložio da se ublaže postojeća ograničenja vezana za geografske kratice na registarskim pločicama.
Podsjetimo, još 2012. godine okruzi i neovisni gradovi dobili su veće ovlasti u određivanju oznaka. Tada im je omogućeno vraćanje nekih starijih kratica koje su ranije bile ukinute tijekom administrativnih reformi.
Ipak, jedno važno pravilo ostalo je na snazi – svaka nova oznaka mora imati vlastito registracijsko područje.
Prema novoj inicijativi Bundesrata, pokrenutoj na prijedlog savezne zemlje Hessen, odluka o takvim oznakama ubuduće bi mogla biti u potpunosti u nadležnosti saveznih zemalja.
Za sada nije poznato hoće li i kada savezna vlada reagirati na ovaj prijedlog, budući da ne postoji zakonska obveza da na njega odgovori.

