Njemačka bilježi nastavak trenda smanjenja useljavanja, a najnoviji podaci pokazuju da se i tijekom 2025. godine više hrvatskih državljana vratilo iz Njemačke u Hrvatsku nego što ih je iz Hrvatske odselilo u Njemačku.
Prema podacima Saveznog statističkog ureda Njemačke, tijekom 2025. godine iz Hrvatske je u Njemačku doselilo 10.346 osoba. Istodobno je Njemačku napustilo 20.504 osoba koje su se preselile u Hrvatsku.
Time je nastavljen višegodišnji trend prema kojem broj povrataka iz Njemačke nadmašuje broj novih dolazaka iz Hrvatske. Posljednji put je više osoba iz Hrvatske doselilo u Njemačku nego što ih se vratilo u domovinu zabilježeno 2022. godine.
Podaci pokazuju koliko su se migracijska kretanja promijenila u posljednjem desetljeću. Primjerice, 2016. godine u Njemačku je iz Hrvatske doselilo čak 30.000 ljudi više nego što ih se vratilo u Hrvatsku.
Istodobno, Njemačka bilježi i opći pad broja useljenika. Tijekom prošle godine u zemlju je doselilo oko 1,48 milijuna ljudi, što je 13 posto manje nego godinu ranije. U istom razdoblju Njemačku je napustilo oko 1,25 milijuna stanovnika.
Stručnjaci smanjenje useljavanja povezuju prvenstveno s manjim brojem izbjeglica i tražitelja azila. Njemačka je još 2024. godine uvela pojačane kontrole na granicama, a vlada kancelara Friedrich Merz ograničavanje neregularnih migracija postavila je među svoje ključne političke prioritete.
Kada je riječ o njemačkim državljanima, najčešće se sele u Švicarsku, Austriju i Španjolsku.
Unutar same Njemačke najveći rast broja stanovnika bilježi Brandenburg, dok najveći odljev stanovništva i dalje ima Berlin, ponajviše zbog preseljenja građana u okolna mjesta i općine koje se nalaze na području Brandenburga.

