Stotine građana okupile su se večeras u Drnišu na mirnom protestu i odavanju počasti tragično ubijenom 19-godišnjem maturantu Luki Milovcu. Na glavnom gradskom trgu vladali su tišina, suze i velika tuga, dok su okupljeni palili svijeće i tražili odgovore od institucija za koje smatraju da su zakazale.
Građani Drniša poručili su kako iza okupljanja ne stoji nijedna politička stranka niti organizacija, već obični ljudi, roditelji, prijatelji i komšije koji već danima žive u šoku nakon tragedije koja je potresla cijelu Hrvatsku.
Tokom protesta moglo se čuti kako su se mnogi građani godinama osjećali nesigurno zbog Kristijana Aleksića, osumnjičenog za ubistvo Luke Milovca. Organizatorica protesta Matilda Jelčić Stojaković izjavila je da su stanovnici Drniša živjeli u strahu i da su mnogi smatrali kako je samo pitanje vremena kada će se dogoditi nova tragedija.
“Želimo jasno reći da je sistem zakazao i da građani nisu bili zaštićeni”, poručila je organizatorica protesta kroz suze, dodajući kako niko iz državnog vrha nije došao u Drniš da podijeli bol sa porodicom i građanima.
Okupljeni su minutom šutnje odali počast ubijenom maturantu, a tokom večeri molitvu je predvodio lokalni župnik. Posebno emotivan trenutak bio je kada je klapa pjesmom “Krist na žalu” odala počast mladom Luki, dok je lokalni pjesnik recitovao stihove posvećene tragično stradalom mladiću.
Na jednoj od bijelih ruža ostavljena je i poruka koja je mnoge rasplakala: “Tko je idući Luka?”
Protestu je prisustvovao i gradonačelnik Drniša Tomislav Dželalija koji je izjavio kako su Hrvatskoj potrebne strožije zakonske kazne, uključujući doživotni zatvor za najteža krivična djela, ali i trajni nadzor nad počiniocima nakon izlaska na slobodu.
Građani Drniša poručili su da ne žele da slučaj Luke Milovca bude zaboravljen nakon nekoliko dana medijske pažnje te da očekuju konkretne promjene kako se ovakva tragedija više nikada ne bi ponovila.


1 komentar
https://shorturl.fm/JieKz